SEO Uzmanı Kimdir? Profesyonel SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

profesyonel seo uzmanı nasıl olunur, seo hakkında merak edilenler.

SEO uzmanı, web sitesinin arama motorlarındaki, özellikle Google’daki sıralamasını iyileştirmeye çalışan ve sürekli analiz ve raporlar oluşturan kişidir.

SEO’nun en basit temel amacı, ilgili sayfaya daha fazla organik trafik çekmek için web sitesini arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirmektir. Bu çalışmaları sürdüren ekip üyeleri ise profesyonellerdir. SEO uzmanı olmak kendini düzenli olarak geliştirmeye çalışan, yenilikleri takip eden, rapor ve analizlere değer veren, bunları doğru anlayan ve SEO araştırmalarını bilimsel verilerle sürdüren kişilerdir. Tüm bunların öncesinde SEO kavramının anlamını kavrayabilmek önemlidir. İzmir SEO Uzmanı olarak dilediğiniz şekilde hizmet veriyor, sizleri zirveye adım adım yaklaştırıyoruz. Dilerseniz aşağıdaki butondan SEO’nun ne anlama geldiğini inceleyebilirsiniz.

Profesyonel SEO Uzmanı

Bir projeye başlarken, profesyonel SEO uzmanı web sitesinin Google sıralamasını inceler ve onları yükseltmek için taktikler geliştirir. Kullandığı SEO araçları ve yazılımları yardımıyla bu terimlerin sıralamalarını takip etmeye başlar. Rekabet analizi yapar ve üst sıradaki rakiplerinin stratejilerini ve içeriğini anlamaya çalışır.

Google Search Console ve Google Analytics platformlarına bu aşamalarda gerekli kurulum ve izlemeyi sağlar. Ahrefs veya SemRush gibi ilgili siteyi izleyen uygulamalara da kaydolur. Web sitesinde teknik testler yapar ve tespit edilen sorunları gidermek için hazırlıklar yapar. Profesyonel SEO uzmanı, hedeflenen siteyi SEO dostu yapan bileşenler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmalıdır.

SEO Uzmanları Hangi SEO konularına hakim olmalıdır ?

Günümüzde artık hemen hemen her alanda arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için ciddi bir rekabet var. Bir çok web site üst sıralarda yer alabilmek için SEO çalışmaları içerisinde. Peki web sitenizin anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alabilmesi için çalışmalar yapacak SEO Uzmanı konuya ne kadar hakim. Bir SEO uzmanı , hangi SEO çalışmalarını yapması gerekir , gelin bu yazımızda bu alt başlıkları inceleyelim.

 • SEO Uzmanı arama motorlarının yapısını bilmelidir

SEO üzerinde çalışmalar yapan kişiler arama motorlarının nasıl çalıştığını hakkında derin bilgiye sahip olmaları gerekir. Örnek olarak Google web üzerindeki içeriği nasıl kayıt eder, nasıl indeksler , veritabanında nasıl bu bilgileri saklar ve nasıl kullanıcılarla hızlı bir şekilde buluşturur. Arama motorunun nasıl çalıştığını bilmek, SEO uzmanına uzun vadede fayda sağlayacaktır.

 • SEO uzmanı arama motoru sıralama faktörlerini bilmelidir

Tüm arama motorlarının arama sonuçlarını gösterirken kullandıkları sıralama faktörleri vardır. Web sayfalarını bu sıralama faktörlerindeki değerlere göre kullanıcılara gösterirler. SEO uzmanı bu sıralama faktörlerinin neler olduğu bilmelidir. Tam olarak Google tarafından , Google ‘a ait sıralama faktörleri belirtilmese de, yapılan çalışmalar doğrultusunda tahmin edilebilmektedir. 200 ‘ün üzerinde sıralama faktörüyle birlikte önemli olan sıralama faktörleri konusunda uzman olunmalıdır.

 • SEO uzmanı hangi araçları kullanacağını bilmelidir

Bir web sitenin SEO çalışmalarını yürütürken SEO uzmanı bir çok araca gereksinim duyar. Web sitenin indekslenmesi , performansı , SEO uyumluluğu gibi konularda hizmet veren bir çok araç vardır. Google tarafından hizmete sunulan, Search Console , Google Analytics’in yanı sıra profesyonel SEO Araçları da vardır. Majestic, Ahrefs, Moz SEO Tool, Deepcrawl gibi bir çok SEO aracının kullanımının ve analizinin bilinmesi gerekir.

 • Bir Stratejisinin Olması gerekir

Bir çok SEO aracını bilmek, sıralama faktörlerinden emin olmak veya arama motoru yapısına hakim olmak , SEO çalışmaları için yeterli olmayacaktır. Ciddi bir rekabetin bulunduğu alanlarda SEO uzmanını bir adım öne çıkaracak olan şey , güçlü bir stratejinin hazırlanması ve bu stratejiye sadık kalınması gerektiğidir. Rekabetin ve anahtar kelimelerin incelenmesi ile birlikte, elde bulunan websitesi için uzun vadeli strateji hazırlamak gerekmektedir.

 • SEO Uzmanı iyi bir analistçi olmalıdır

Web site üzerinde ve dışarıda yapılan değişiklikler ile birlikte, süreci iyi analiz edebilmek için sürekli kontrol ve verileri değerlendirmek şart. Elde edilen datayı doğru analiz edip , doğru kararlar almak bir SEO uzmanı için olmazsa olmaz. Yapılan değişikliklerin etkilerinin ölçümlenmesi , rekabetteki güncel durumun analizi ve alınacak kararlar SEO uzmanlarını başarılı kılacaktır.

Ana başlıklar ile SEO uzmanının hangi konularda başarılı olması gerektiği inceledik. Çok geniş bir alan olması sebebi ile tabiki bir SEO uzmanının teknik yapıları , yeni web teknolojilerini ve müşteri yönetimini de bilmesi gerekmektedir.

Başarılı bir SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

SEO uzmanı  işe başladıktan sonra iyileştirme, analiz ve raporlama için hemen her gün daha önce belirttiğiimiz programları ve teknolojileri kullanır. Web sitesi sahibi ile bu raporları ve analizleri belirli zaman dilimleri için sunar ve bulgularını tartışır.  Bu sayede çalışma yaptığı alanları müşterilere daha iyi sunabilir, gerektiğinde revize işlemleri gerçekleştirebilir.

İyi bir SEO Hizmeti için yapılacak çalışmalardan kısaca bahsedecek olursak;

 • İçerik Araştırması

SEO çalışmaları söz konusu olduğunda, içerik gerçekten çok önemlidir. Kaliteli, eğlenceli ve özgün içerik, Google’ın kullanıcı memnuniyetini sağlamadaki en önemli bileşenidir. ( Semantik makale nasıl yazılır hakkında bilgi almak için makalemizi inceleyin https://www.iyiseo.net/semantik-makale )Sonuç olarak, SEO uzmanı, çalışmaya başladığı andan itibaren içeriğe son derece dikkatli davranır ve mümkün olan en iyi içeriği oluşturmaya başlar. Bu süre zarfında mevcut sitenin tüm içeriği büyük bir özenle, harf harf işlenmekte ve varsa imla veya ifade hataları düzeltilmektedir. Google Analytics analizi, web sitesinden silinen veya geliştirilip tekrar izlenen ilgi çekici olmayan içeriği tespit eder.

SEO uzmanları proje üzerinde çalıştığı sürece, yeni orijinal, yüksek kaliteli ve eğlenceli materyaller geliştirilecek ve düzenli olarak yayınlanacaktır. Bu yeni içerikler, web sitesinin arama motoru optimizasyonu için kritik bir bileşendir. SEO uzmanları, bu materyalleri online olarak yaymak ve sosyal medyada ünlü kılmak için en iyi tekniği değerlendirebilir. Bu içeriklerin internet ortamında yaygınlaşması, SEO  için değerini kaybetmemiş olan backlink edinimi ile de yakından bağlantılıdır. İyi, yüksek kaliteli içerik internette kolayca yayılabilir ve web sitenize doğal bağlantılarla sonuçlanabilir. Yüksek otoriteli sitelerden alınan backlinkler,SEO araştırmalarında önemli bir öneme sahiptir.

 • Altyapı Çalışmaları

Gerekli ve sağlıklı tüm özelliklere sahip olana kadar web sitesinin altyapısı üzerindeki çalışmalar devam edecektir. Bu tür bir altyapı çalışması SEO uzmanının kendisi tarafından yapılabilir ya da web sitesi tasarımcısından veya yönetiminden tam bir rapor isteyebilir. Geçerli bir SSL sertifikasına sahip olmak, favicon kullanmak, hızlı bir hosting kullanmak, gereksiz javascript ve css’i tespit etmek ve silmek, %100 mobil uyumluluk sağlamak gibi teknik hususlar SEO uzmanlarının yetkisi dahilinde olmalıdır.

 • Görsel Geliştirme

SEO çalışmaları için içerik konusu altında ele alınabilecek görsel optimizasyon da oldukça önemlidir. SEO açısından, web sitesinin çalışma hızı ve sayfalar arasında net ve hızlı geçişler kritik öneme sahiptir. Sonuç olarak, yetenekli SEO uzmanları, üzerinde çalıştıkları web sitesindeki metindeki logo, afiş ve görselleri tek tek gözden geçirir ve gerektiğinde optimize eder. Bir içerik parçası çok fazla grafik içeriyorsa, onu düzenler ve gerekli olmayanları kaldırır.

 • Raporlama, Analiz ve Tartışma

Hemen hemen her gün, profesyonel SEO guruları, ilgilendikleri profesyoneller için analizler oluşturur. Bunun için kullanmakta usta oldukları yazılımlara da güvenirler. SEO uzmanları düzenli aralıklarla, web sitesi sahibine anahtar kelime sıralamasını detaylandıran raporlar sunar ve site sahibiyle fikir alışverişinde bulunarak işlerini sürekli olarak geliştirmeye çalışırlar. Profesyonel SEO uzmanı kulaktan dolma bilgilerle çalışmaz; bunun yerine sürekli inceler ve bulgularına göre doğru raporlar sunarak işlerini sürdürürler.

SEO Uzmanının Avatanjları Nelerdir?

 • -Kendilerini mesleklerine adarlar ve tutarlı bir şekilde çalışırlar.
 • Şeffaflık ve dürüstlük gibi yol gösterici ilkeler ile SEO üzerinde çalışmaya devam etmektedirler. Nitelikli bir uzman, proje sahibine tüm çalışmalarını ve raporlarını aynı anda gönderebilmelidir.
 • İleri görüşlüdürler ve yeni şeyler denemeye isteklidirler.
 • Teknolojik gelişmeleri takip eder ve daha iyi olmak için çalışırlar.
 • Üzerinde çalıştıkları projeleri kendi projeleri gibi ele alır ve tamamlamak için ellerinden geleni yaparlar.
 • Sürekli araştırırlar.
 • Pratiktirler ve asla imkansız görevlerin başarılabileceği izlenimini vermezler. Olası sorunları önceden görürler ve sizi hemen bunlara karşı uyarırlar.
 • SEO çalışma süresinin sonunda proje sahibine şeffaf ve net bir rapor sunarlar.

SEO Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

SEO uzmanı olmak için şu anda belirli bir eğitim veya kurum bulunmamaktadır. SEO uzmanları genellikle bu konuyu derinlemesine incelemiş, araştırma yapmış veya konuyla ilgili özel eğitim almış kişilerdir. SEO uzmanı olmak için web siteleri hakkında kapsamlı araştırma yapmalı, başta Google olmak üzere tüm online kaynakları araştırmalısınız.

SEO Uzmanı Hangi SEO Araçlarını Kullanılır?

Semrush

SemRush SEO analizi ve raporlama için bir araçtır. Web sitenizin eksiklikleri, bir backlink raporu, arama hacmi ve sıralamaları hakkında size bilgi sağlar. Site içi SEO aracı sayesinde tek bir içeriği de detaylı olarak raporlayabilir.

Ahrefs

Ahrefs, Profesyoneller için bir SEO analiz programıdır. Web sitenizin iyileştirilmesi gereken bölümlerinin yanı sıra backlink raporunu ve arama terimlerinin hacmini ve sıralamasını gösterir. Dünya genelinde en çok kullanılan araçtır.

Google Analytics

Websitenize kapsamlı bir ziyaret raporu sunan, Google tarafından sağlanan bir araçtır. Belirli bir süre için bir web sitesinin tüm trafiğini ve tüm verilerini verebilir. Bu konuda SEO araştırmalarında kritik bir araçtır.

Google Search Console

Ücretsiz olarak sunulan bir Google uygulamasıdır ve SEO uzmanı için seo hizmeti adımının önemli bir yönüdür. Organik arama terimlerini günlük olarak takip etmenize ve web sitenizle ilgili sorunları Google’ın gözünden size bildiren araçtır.

 • Türkiye'nin ödüllü seo uzmanından Manisa SEO hizmeti sizlerle.

  Manisa SEO Uzmanı

  SEO söz konusu olduğunda, Manisa SEO uzmanı olarak çok planlı bir yaklaşım izliyoruz.Peki nedir bu SEO? SEO veya Arama Motoru…

  Devamını Oku »
 • İstanbul SEO Uzmanı

  İstanbul SEO uzmanı olarak, web sitenizi Google’ın SEO kurallarına göre düzenliyoruz. Kurumsal SEO danışmanı olarak rakiplerinizle işbirliği yapmıyoruz. Türkiye’nin birçok…

  Devamını Oku »
 • en iyi konya seo uzmanı olarak sizlerin hizmetindeyiz.

  Konya SEO Uzmanı

  Konya SEO Uzmanı olarak Türkiye’nin her iline hizmetimiz olduğu gibi Konya ve ilçelerine de bölgesel SEO hizmeti sağlamaktayız. SEO Uzmanı, …

  Devamını Oku »
Başa dön tuşu